Zapytaj eksperta
Napisz do nas



    Skontaktuj się z nami
    +48 887 633 633
    Sperling Business Group
    Pomożemy Tobie - Zadzwoń do nas!

    BIURO RACHUNKOWE

    KANCELARIA PODATKOWA

    Księgowość | Kadry i Płace
    Doradztwo Podatkowe

    DOŚWIADCZENIE

    od 2014r.

    ZAUFANIE

    ponad 310

    Klientów

    Kliknij i przeczytaj

    REFERENCJE

    KLIENTÓW

    01.01.2016


    Zakup samochodu a podatek od czynności cywilnoprawnych


    01.01.2016

    Autor: Szymon Sperling, Doradca Podatkowy, Prawnik, Główny Księgowy

    Zakup samochodu a podatek od czynności cywilnoprawnych

    Zakup samochodu a podatek od czynności cywilnoprawnych

    Autor: Szymon Sperling, Doradca Podatkowy 12258

     

    PCC jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ma on zastosowania w sytuacji zakupu samochodu od osoby prywatnej, o ile wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł (art. 1 ust.1 pkt 1 lit a w zw. z art. 4 pkt 1 UoPCC).

    Przy zakupie samochodu od osoby fizycznej, którego wartość przekracza 1000 zł, kupujący ma 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na złożenie w swoim Urzędzie Skarbowym formularza PCC-3. Ma on również obowiązek zapłaty podatku PCCna rachunek urzędu, którego stawka wynosi 2% wartości rynkowej przedmiotu transakcji (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit a UoPCC). Oczywiści cena samochodu nie może zbyt odbiegać od przeciętnych cen stosowanych w obrocie danym pojazdem. Zgodnie z art. 6 pkt 3 UoPCC jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada według oceny organu podatkowego wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli cena ta nie zostanie poprawnie określona, stosownym do jej określenia staje się organ.

    W przypadku nabycia samochodu od przedsiębiorcy (podatnika podatku VAT, bądź zwolnionego z tego podatku), kupujący jest zwolniony z obowiązku

    zapłaty PCC. Nabywca otrzymuje fakturę VAT lub fakturę VAT-marża i (art. 2 ust. 4 UoPCC).

    Po zakupie podatnik ma obowiązek rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu. Do rejestracji potrzebny jest wypełniony wniosek, dokument tożsamości, umowa kupna – sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, aktualny odcinek ubezpieczenia OC, stare tablice rejestracyjne. Organ ma 30 dni na wydanie decyzji w przedmiocie rejestracji oraz wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Bezpośrednio po złożeniu wniosku otrzymuje się pozwolenie czasowe (koszt 12 zł), nowe tablicami rejestracyjnymi (koszt 80 zł) oraz nalepkę kontrolną na szybę (18 zł).

    Pozdrawiam Czytelników.