Zapytaj eksperta
Napisz do nas



  Skontaktuj się z nami
  +48 887 633 633
  Sperling Business Group
  Pomożemy Tobie - Zadzwoń do nas!

  BIURO RACHUNKOWE

  KANCELARIA PODATKOWA

  Księgowość | Kadry i Płace
  Doradztwo Podatkowe

  DOŚWIADCZENIE

  od 2014r.

  ZAUFANIE

  ponad 310

  Klientów

  Kliknij i przeczytaj

  REFERENCJE

  KLIENTÓW

  01.04.2016


  Odliczanie podatku VAT od biletów PKS, PKP, MPK, e-bilety


  01.04.2016

  Autor: Szymon Sperling, Doradca Podatkowy, Prawnik, Główny Księgowy

  Odliczanie podatku VAT od biletów PKS, PKP, MPK, e-bilety

  Odliczanie podatku VAT od biletów PKS, PKP, MPK, e-bilety

  Autor: Szymon Sperling, Doradca Podatkowy nr 12258

   

  Podatek VAT naliczony wynika bezpośrednio z faktur VAT, otrzymanych przez przedsiębiorcę z chwilą zakupu (nabycia) towarów i usług. Natomiast podatek VAT należny wyliczamy na podstawie przychodów ze sprzedaży, jakie uzyskał przedsiębiorca. W sytuacji, w której podatek VAT naliczony jest wyższy od należnego, podatnik może obniżyć o tą różnicę podatek należy za kolejne okresy rozliczeniowe.

  Faktura VAT, spełniająca wszystkie kryteria faktury określone w prawie podatkowym, nie stanowi problemu w dokonaniu odliczenia VAT naliczonego. W przypadku, gdy potwierdzeniem zakupu usługi jest bilet przejazdowy istnieją wytyczne, które pozwalają potraktować go jako fakturę. Bilet musi zawierać:

  -numer i datę wystawienia,

  -imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

  -numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,

  -rodzaj usługi (odległość taryfowa nie mniejszą niż 50 km)

  -kwotę podatku,

  -kwotę należności ogółem.

   

  Bilety PKP i PKS posiadają NIP przewoźnika, w związku z czym nie powinno być problemu z dokonaniem odliczenia. Należy jednak pamiętać aby odległość przejazdu wynosiła co najmniej 50 km. W przypadku niedopełnienia choćby jednego z powyższych warunków bilet nie będzie mógł być podstawa do odliczenia.

  Podróżujący ma również prawo do wykupienia tzw. „miejscówki”, czyli rezerwacji miejsca. „Miejscówka” sama w sobie nie jest biletem, ale według organów podatkowych jest integralną częścią biletu, którą pasażer musi zapłacić, aby skorzystać z transportu (Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 2006.04.11 wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowe Poznań-Jeżyce, sygn. TP/443-7/06). W związku z tym podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupu rezerwacji miejsca.

  Bilety komunikacji miejskiej nie posiadają numeru NIP, tak więc nie mamy możliwości potraktowania ich jako faktur za przejazd. Nie jest to jednak problem, gdyż takie przejazdy zazwyczaj nie przekraczają odległości 50 km. Przedsiębiorca może jednak korzystać z okresowego imiennego biletu komunikacji miejskie. Nabycie takiego biletu musi być potwierdzone fakturą VAT.

   

  Pozdrawiam Czytelników.